Wolna Warszawa

Miasto z historią


Neurologopeda – terapia dysleksji, terapia ręki

Neurologopeda – terapia dysleksji, terapia ręki

Leczenie dysleksji

U znacznej liczby dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej diagnozuje się dysleksję. Taki szczególny problem powiązany nadzwyczaj często z mikrouszkodzeniami systemu nerwowego, wyraża się m.in. tym, iż uczeń robi dużo błędów w ciągu pisania ze słuchu. Dziecku trudno jest zrozumieć reguły ortografii, często pisze tak jak słyszy, poza tym może posiadać również problemy z nauką obcych języków.

Terapia dysleksji

Dzieci, które mają należyte oświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, u których określono dysleksję, muszą zostać objęte pomocą w szkole. Organizuje się dla nich zajęcia, które nazywane są rewalidacją. Bardzo często zajmują się tym pedagodzy szkolni, lub też psychologowie szkolni bądź nauczyciele współorganizujący. Regularna praca z uczniem, czyli właśnie terapia dysleksji, da radę przynieść rzeczywiście mnóstwo dobrego oraz wspomóc w zapamiętywaniu słusznych standardów pisania. Należy niemniej jednak pamiętać o tym, iż godzina albo dwie w tygodniu, oddane na tego rodzaju terpaię z uczniem, to zazwyczaj zbyt mało. Co wobec tego można zdziałać więcej?


Praca z dzieckiem w domu

Poza terapią dysleksji w szkole, w trakcie ponadplanowych zajęć określanych rewalidacją, z dzieckiem trzeba również pracować w domu. Aby dziecko w ogóle miało do tego chęć, znaczące jest nabycie odpowiednich materiałów, które będą dla niego zajmujące. Można znaleźć ciekawe materiały edukacyjne na przykład w księgarniach pedagogicznych, rodzic powinien też poprosić wychowawcę o dostarczenie poniektórych zestawów do pracy w domu. Dziecko musi regularnie spędzać czas na ćwiczeniach indywidualnych, nie może być wprawdzie jej też nazbyt dużo, ponieważ szybko zdoła dojść do uprzedzenia. Aczkolwiek terapia dysleksji to długoterminowy proces, nie należy piętnować dziecka za niekoniecznie szybko poprawiające się oceny z języka ojczystego. Nauczyciele powinni dostosować wymagania wobec uczniów z dysleksją, dlatego że należy dosadnie podkreślić, iż dysleksja u dziecka to nie jest jego fanaberia ani zła ochota. Poza tym dysleksja nie znaczy, że dziecko nie będzie w stanie skończyć porządnej szkoły, bądź uzyskać porządnego fachu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: terapia dysleksji.


Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *